Když už se s vámi chci podělit o své zkušenosti s chovem této vymazlené ryby, pojďme si o ní nejdříve něco říct.
Bojovnice pestrá (betta splendens) je ryba z rodu labyryntek, což z ní dělá velice dobrou rybo pro akvaristu začátečníka. Labyryntka je totiž ryba, která dýchá vzduch, nebere si kyslík z vody, je tedy trochu odolnější vůči chemickému stavu vody. Ne o tolik, ale znatelně a dost na to, aby ulehčila práci svému pečovateli.
Jde zároveň o jednu z nejkrásnějších drobných sladkovodních akvarijních ryb. Není to snad pravda?
Díky dlouhému šlechtění má mnoho mutací, okrasné ploutve má ale pouze sameček, ze kterého je tak velký chovatelský artikl zverimexů, které je nabízejí snad každému.
Betta nepřerůstá 10cm i se svými závoji, je to drobná, masožravá rybička, která v divočině vypadá poměrně šedivě a obě pohlaví mají v přírodě krátké ploutve. (bezpečným poznávacím znakem pohlaví betty NENÍ délka plutví, ale perlička mezi prsními ploutvemi, kterou má pouze samice) Je to také dobrý skokan se silným tělem, protože její domovinou v přírodě jsou bažiny. Musí tedy přežit v loužích a taky se musí dokázat dostat přes mělčiny. To je také důvod její odolnosti ale také úskalí, které její chov obnáší.
Jde o tropickou rybu, teplota v akváriu by nikdy neměla klesnout pod dvacet stupňů, optimálně ani pod 22 stupňů. V českých podmínkách to znamená, že minimálně přes zimu je potřeba bettě přtápět, přes léto může být bez topítka. Teplota by neměla stoupnout nad 35°c, protože to už se i ryba začne cítit špatně a nad 40 už je až příliš.
Kohoutková voda je celkově pro chov ryb jako taková poněkud nevhodná díky obsahu chlóru, který ryby pálí na žábrách a může jim je rozleptat. (ryba se pak udusí!) Betta sice žábry moc nepoužívá, přesto je to potřeba vzít v úvahu a pokud je to možné, napustit si vodu do kýble alespoň den dva před použitím v akváriu. (díky tomu chlór vyprchá a voda zteplá) Alternativou je akvaristická chemie pro neutralizaci chlóru a jiných kovů, běžně ji prodavačky podstrkávají zájemcům o betty, takzvané kondicionéry a jiné přípravky. Rozhodně svůj účel mají.
A ještě perla: proč se ryby ze zverimexu dožívají tak rúzných délek života? Jedak jsou různě staré, když jsou přivezené do obchodu, pak také tam ne vždy dorazí v nejlepším zravotním stavu.
Jeden příklad už hodně nemocné betty, má vyboulené oči a velice odstávající šupiny na hlavě.
Bohužel v případě zvířat ve zverimexech platí, že nikdo není za nic zodpovědný a protože vládne kapitalismus, dokud zvíře alespoň dýchá, tak je snaha ho zpeněžit, protože do něj byly vložené investice, tak je snaha o návratnost peněz a nějaká léčba se prostě nevyplácí, protože pak by se tím nedalo uživit.